Операциите на дебелото черво, при които се налага използването на торбичка, където да се отделят фекалните маси, са свързани с прекъсването на чревния пасаж.
Това означава, че дебелото черва се прекъсва в даден участък, най-често по две причини - туморно образувание или възпаление на дивертикули ( дивертикулит).
За да може да бъдат отделяни изпражнения, проксималната част на червото се извежда през коремната стена и се фиксира за фасциите и кожата, като се образува стома ( от лат. език - уста) или още анус претер.
В зависимост от заболяването, след известен период, хирургът може да възстанови чревния пасаж и да затвори стомния отвор. Тогава пациента може да дефекира физиологично през ануса.
За удобство и спазване на добра хигиена, са измислени така наречените стомни торбички, които могат да бъдат различни. Те се поставят върху изведения край на червото и предпазват от замърсяване.
По-новите разработки позволяват добро фиксиране на торбичката за кожата и възможност да се отделят насъбрани газове и фекалии, без да се сменя цялата торбичка.
За правилна грижа на кожата, върху която се залепя стомната торбичка, се предлагат различни кремове, които да профилактират инфекция, подсичане и раздразнение.