Всяка операция остава след себе си оперативна рана - това е мястото, през което е осигурен достъп за осъществяване на хирургичната цел.
След приключване на оперативната интервенция и затваряне на подкожието и кожата с шевове или скоби, се поставя стерилна превръзка, интраоперативно .
Смяната на превръзките в постоперативния период се извършва от медицинския персонал в съответното лечебно заведение, а честота зависи изцяло от преценката на лекуващия ви лекар.
При правене на превръзка, от голямо значение е използването на стерилни материали ( марли, бинт) и ръкавици, за да не се замърси раневата повърхност с микроорганизми.
Обичайните наставления при неусложнени рани, след изписването на пациента, е превръзката да не бъде сменяна, както и мокрена до времето, в което трябва да се махнат конците. Обикновено това става между 10тия и 14тия ден от операцията.ю
В случай, че превръзката е натекла, препоръчително е да запазите час за преглед при вашия хирург възможно най-скоро. Той ще прецени ситуацията и ще вземе съответните мерки, ако е необходимо.
При инцидентно замърсяване или намокряне на превръзката, може да я отстраните и внимателно да почистите около шевната линия на раната с марля, напоена със спирт и/или браунол. След това трябва да поставите стерилни марли, които да фиксирате с лейкопласт.
След премахването на конците, не е необходими да се правят превръзки и може свободно да мокрите раната.