Всяка оперативна рана може да секретира известно количество бистра течност, наречена серум или още серозна секреция. Това е естествен начин на организма да ускори процесите на възстановяване целостта на увредените тъкани и не представлява тревожен сигнал за пациента и оператора.
Друг тип секреция е отделянето на серозно-кръвенист трансудат като явлението може да бъде налично при нормално зарастваща рана.
Ако раната отделя чиста кръв ( сангвинозна секреция), най-вероятно има оскъдно кървене от малки венозни съдчета и капиляри. В някои случаи може да се стигне до формиране на хематом в областта на раната или до инфектиране на кръвенистия секрет, но обикновено не се стига до усложнения.
Гноевидна секреция - изтичането на жълтеникав, зеленикав или мътен секрет, често съпроводен с неприятна миризма, е повод за тревога и знак за инфектиране на раната. Ако забележите подобна патологична находка, трябва незабавно да информирате вашия хирург и да насочите час за преглед.
Инфектирането на раната може да е съпроводено с оток, зачервяване, чувствителност в областта, както и да има системни прояви като фебрилитет и треска.